4 токсични съставки в определени храни, които не бива да пренебрегвате

Сигурно вече сте чували, че ако някои съставки се консумират в големи количества, те могат сериозно да навредят на вашето здраве. Ето четири от тях, които не трябва да пренебрегвате.

#1 Бисфенол А

Бисфенол А е химикал, открит в някои пластмасови съдове, както и в метални консервни кутии. Така проучванията показват, че въпреки че съдовете са очевидно безопасни за употреба, тази съставка все още може да влезе в контакт с храната. Проучванията показват, че този химикал причинява репродуктивни проблеми и увеличава риска от рак на гърдата и простатата при развиващите се фетуси.

В допълнение, високите нива на бисфенол в тялото са свързани с инсулинова резистентност, диабет и повишено телесно тегло. За да избегнете излагането на това потенциално вредно съединение, избягвайте пластмасовите съдове, доколкото е възможно, включително и бутилирана вода. Вместо това използвайте съдове от стъкло и неръждаема стомана.

#2 Полициклични ароматни въглеводороди

Полицикличните ароматни въглеводороди се считат за замърсители на околната среда. Те възникват в резултат на изгаряне на органичен материал, но се срещат и в храната. Така, когато месото се пече на скара или се опушва при високи температури, мазнината, която капе върху горещата повърхност, съдържа частици от полициклични ароматни въглеводороди (ПАВ).

Изследванията показват, че червеното месо, рибата и пилешкото месо съдържат почти еднакви количества ПАВ. Трябва да се спомене, че тази съставка е токсична и повишава риска от рак на гърдата, бъбреците, дебелото черво и простатата.

#3 Кумарин в канелата

Кумаринът е токсично съединение, което се намира в канелата C. cassia, C. loureiroi и C. burmannii, видовете канела, които най-често се срещат в хранителните магазини. Ако се консумира в големи количества, кумаринът може да доведе до повишен риск от рак, както и увреждане на черния дроб.

#4 Добавени захари

Добавените захари често се наричат ​​„празни калории“, но техните вредни ефекти са много по-сериозни. По този начин храните, богати на добавени захари, се преработват и могат да повлияят негативно на здравето и да допринесат за наддаване на тегло, развитие на диабет тип 2, затлъстяване на черния дроб и други хронични заболявания. Затова се препоръчва да се намали приемът на преработените плодови сокове, леките закуски и десертите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Без излишен спам