Международен ден за борба с трафика на хора

18 октомври е Световният ден за борба с трафика на хора. Тази дейност представлява сериозно нарушение на човешките права и е свързана още повече със злоупотреба с човешкото достойнство.

Трафикът на хора потъпква основните принципи на законите и демократичните стандарти в обществото. Така масовият характер на това престъпление изисква обединените усилия на всички ангажирани с проблема институции на национално, регионално и международно ниво.

България се запазва като основна страна на произход на хората, които стават жертва на трафик в други европейски държави, а най-често причината е сексуална експлоатация. Отчитат се все повече случаи на жертви с психически заболявания. Нова национална стратегия за борба с трафика на хора ясно признава и причините – ниският социален статус, безработицата, липсата на възможности за развитие в други сфери и ниското образование.

13 жени на 100 000 души стават жертва на трафик, което е повече от 5 пъти над средната стойност за Европейския съюз. Компания в челото на негативната класация ни правят съседна Румъния и Холандия.

Тенденцията се запазва лоша като явлението през последните години се увеличава. Данните са на Българският червен кръст в Пловдив и Фондация „Джендър алтернативи”, работещи за превенция на трафика на хора. За седем години сексуалната и трудова експлоатация на български граждани е увеличена три пъти. В същото време броят на заведените дела през годините намалява. Областите, в които се регистрират най-много казуси, са Варна, Бургас, Русе, Благоевград и Пловдив.

Помощ в България: 
02 981 7686 – Национална гореща телефонна линия за пострадали от насилие към Фондация „Асоциация Анимус”

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Без излишен спам