Някои лъжи, на които ни учат в училище

Свикнали сме да вярваме безрезервно на всичко, което пише в учебниците и на всяко твърдение, представено в учебните часове. Оказва се обаче, че не всичко, на което ни учат в училище, е вярно. Няколко примера за това са:

Най-вероятно сте учили или ако не сте, ви предстои да разберете, че човешките сетива са пет – вкус, мирис, зрение, допир и слух. Така пише в най-дебелите учебници и това е нещото, което всеки един от нас знае много добре. Да, обаче не е точно така. Според невролозите сетивата на човек могат да достигнат до 21, включително отговарящите за баланс и ориентация. Чувството за глад, жажда и подобни, трябва да бъде част от всички останали основни сетива.

Христофор Колумб – пътешественикът, който доказва, че Земята е кръгла. Човекът, открил земите на Америка. Съществуват доказателства, че той далеч не е първият човек стъпил там, по-скоро викингите са тези, които са го направили. И друго – древните гръцки математици, 2000 години преди Колумб да бъде роден, са формирали теорията, че Земята е кръгла.

Основните цветове са червено, синьо и жълто. В първите часове по изобразително изкуство се учи именно това. Още през 19 век е доказано, че тази информация е грешна. Основните цветове са циан, магента и жълто. Синьото и червеното съответно се образуват при смесването им.

Хамелеонът сменя цвета си, за да се маскира? Причината далеч не е това. Първа причина – регулация на телесната температура и втора – състоянието, в което се намира. Важно е дали животното е спокойно, уплашено или готово за нападение. Тогава то променя цвета си.

Прилепите са били слепи – дали? Всъщност те виждат доста добре – даже по-добре от колкото ние виждаме на мръкване. За разлика от нас обаче, те не възприемат цветовете. Но за да използват прилепите зрението си е необходима някаква, макар и минимална светлина.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Без излишен спам