НАСА ще кара астронавтите да дишат лунен прах

В НАСА се научиха да добиват кислород от изкуствена лунна почва

Учени от космическия център Линдън Джонсън (JSC) към НАСА успешно проведоха експеримент за производство на кислород от изкуствена лунна почва във вакуум.

Когато лунният прах се нагрява, учените постигат освобождаване на въглероден оксид от него, от който впоследствие се изолира кислород. Това ще помогне за поддържането на живота на Луната.

Възможността да се произвежда кислород директно на Луната ще бъде от решаващо значение за плановете за изграждане на лунна база по американската програма Artemis – учените от НАСА се стремят да осигурят способността за събиране и производство на ресурси на място, което ще позволи мисиите да бъдат поддържани за неопределено време .

Експериментът е проведен от екипа Carbothermal Reduction Demonstration (CaRD) в НАСА, използвайки настройката Dirty Thermal Vacuum Chamber. Концентрирана слънчева светлина е симулирана в сферична вакуумна камера с диаметър 4,6 m с помощта на мощен лазер – той стартира процеса на карботермична редукция.

Реакторът, разработен от Sierra Space, се поддържа при постоянно налягане, предотвратявайки изтичането на газ и позволявайки на отработения материал да изтича свободно от реакционната зона. В резултат на това е възможно да се коригира изпускането на въглероден окис.

Според скалата на стандартите за техническа готовност на НАСА технологията е призната за отговаряща на изискванията за реални полети – може да бъде включена в програмата Artemis. Полученият на Луната кислород може да се използва както за дишане, така и за производство на ракетно гориво.

Източник: Space

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Без излишен спам